Samsun Doğa Turizminde Atağa Kalkıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vezirköprü ilçesindeki Şahin Kanyonu, Tekkeköy ilçesindeki Bayrak Tepe ve Terme ilçesindeki Gölyazı Subasar Ormanı’nın bulunduğu tabiat parklarını Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiraladıklarını söyledi.
Bayrak Tepe’nin bin 320, Gölyazı’nın 5 bin 620, Şahin Kalyonu’nun ise 7 bin 340 dönüm alanda bulunduğunu belirten Şahin, “Bu yerlerin bakımını yaparak turizm alanı haline getirip insanların doğa turizmi ve doğal hayatla ilgili beklentilerine cevap vermek istiyoruz. Çünkü artık insanlar tarih veya doğal hayatla ilgili cazibe merkezi arıyor. Lüks otellerin doldur boşat ortamı artık insanlara cazip gelmiyor” dedi.
Eğitimli kişilerin doğal hayatı ve tarihi şehirleri tercih ettiğini vurgulayan Yılmaz, kültür turizmi ve doğa turizmi denilen konunun her gün biraz daha ön plana çıktığına işaret etti.
Bayrak Tepe, Gölyazı ve Şahin Kanyonu turizm alanlarını çok önemsediğini söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:
“Şahin Kanyonu ve Altınkaya Barajı arasını gezebilecek bir gemi yaptıracağız. Orada bir iskele yaptırıp yerli ve yabancı turistleri doğa ile iç içe gezdirebileceğimiz bir plan yapıyoruz. Bu alan Türkiye’de baraj gölünün kanyon ile buluştuğu ender yerlerdendir. Tekne gezileri, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemi gibi etkinliklere evsahipliği yapabilir. Bu çalışma, doğa turizmine ve halkımızın doğayla bütünleşmesine büyük katkı sağlayacaktır.”
Gölyazı Subasar Ormanları’nın da Türkiye’nin en büyük deltalarından Yeşilırmak Deltası’nın içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, ormanın, barındırdığı zengin flora ve fauna biyoçeşitliliğinin yanında yaban hayatına evsahipliği yaptığını kaydetti. Yılmaz, bu alanda ayrıca doğa yürüyüşü, yaban hayatı ile flora ve fauna gözlemleme gibi aktiviteler de yapılabileceğini söyledi.
Bayrak Tepe’nin ise Samsun’un şehir merkezine yakınlığı, görsel peyzaj ve deniz manzarası dolayısıyla daha çok piknik amaçlı kullanıldığını anlatan Yılmaz, “Hayvanat bahçesini buraya taşımak istiyoruz. Ayrıca burada fotoğrafçılık, atlı yürüyüş, bisiklet gezisi gibi pek çok etkinlik yapılabilir. Bölgenin ekoturizm potansiyeli önemli oranda katkı sağlayabilir” ifadesini kullandı.

Samsun Haber