Özat: ‘İstediğim Takım İkinci Yarıdaki Takım!’

PTT 1. Lig’in 5. haftasında Samsun’da oynanan Samsunspor-Boluspor maçını ev sahibi takım 3-0 kazandı. Maçın ardından Samsunspor Teknik Direktörü Ümit Özat, maçı değerlendirdi.
Kırmızı-beyazlı takımın ikinci yarı müthiş bir baskı kurduğunu belirten Ümit Özat, “Bugün ilk defa ilk yarı 4-3-3 oynadık. Aslında baskı olarak da tam istediğim gibi oldu ama öndeki oyuncularımız defans arkasına koşuları zamanında yapamadılar. Biraz da onlara ilk yarı o servisi yapacak oyuncular tabiri caize topun sibobunu aradılar. İkinci yarı müthiş bir baskı kurduk. Devre arasında oyuncularıma 60. dakikaya kadar devam ettirirlerse 60. dakikaya kadar işi çözebileceklerini söylemiştim. Nitekim yapmış olduğumuz değişiklikler de hem Murat asist yaptı, hem Ersel gol attı, hem de Ercan ön liberoda başarılı performans sergiledi. Zaman zaman 4-2-3-1’e, zaman zaman 4-3-3, zaman zaman da 4-4-2 gibi farklı dizilişlerle yer aldık. Güzel bir galibiyet oldu. İkinci yarı özellikle öne geçtikten sonra çekilmeyen, önde basmak isteyen bir takım oldu. Benim istediğim takımda ikinci yarı takımıydı. Ama bu da bitti sevinmek için 1 günümüz var. Ondan sonra önümüzdeki maç için hazırlanacağız” dedi.
“İKİNCİ YARI BİR TAKIM ŞEYLERİ TAM YAPINCA GOLLER PEŞ PEŞE GELDİ”
Ersel’e çok güvendiğini ifade eden Özat, “Ersel oyuna girdikten sonra çok kızdım. Ersel’e çok güveniyorum, iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Ama o kaptırdığı topların hep etkisinde kaldı. Ne zamanki bir şut denedi ve o şuttan sonra kendine güveni geldi ve golünü de attı. Benim amacım Ersel’i, Alperen’i, Ercan’ı, oyuna sokmak. Daha Erdi var, Burhan var. Burhan’ı da sahaya atmak için fırsat kolluyorum. Genç bir takım oluşturmak istiyorum. İlk yarı baskılı oynamamıza rağmen 2-3 kişi eksik oynadık. İkinci yarı da tam takım oynayınca skorda kendiliğinden geldi. Zaman zaman baskıda eksik kaldık. Önde 5 metre baskı yapsak, belki 60 metre gerilemeyecektik. İkinci yarı bir takım şeyleri tam yapınca goller de peş peşe geldi” diye konuştu.
“ŞU ANDA 2.2 PUAN ORTALAMASI İLE GİDİYORUZ”
Ligde 2.2 puan ortalaması ile gittiklerini belirten Özat, “Antrenörler kafasında bir takım planlar yaparlar. Biz maç maç gitmek istiyoruz. Her maç bir sonraki maçın önemini daha çok arttırıyor. Çünkü bir sonraki maça krediniz daha da yükseliyor. Krediniz yükseldiği zaman o maçtaki rahatlığınız daha fazla oluyor. Dolayısıyla sezon başı 2 puan ortalaması demiştim ama şu anda 2.2 puan ortalaması ile gidiyoruz. Önümüzdeki 2 maçtan 4 puan alıp, milli takım arasına 15 puan ile girersek bizim için 2.2 puan ortalaması oluyor. Bu arada da kendimizi geliştirmemiz için ve genç oyuncuları kazanmamız için yapacağımız 1-2 hazırlık maçı bize katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.