Google İsmini Değiştirdi!

ABD merkezli teknoloji devi Google yeni bir yapılanmaya gidiyor. Bu yöndeki çalışmalarına bir süre önce start veren şirket, Google’ın Alphabet adını alan yeni bir şirketin şemsiyesi altında çalışmaya başlayacağını duyurdu. Başka bir deyişle Alphabet’i büyük bir holdinge benzetmek mümkün. Google ise bundan böyle Alphabet’in altında faaliyet gösteren firmanlardan biri haline geliyor.
Konuyu Alphabet’in internet sitesi abc.xyz üzerinden kamuoyuna duyuran Google kurucularından Larry Page, bu kararı büyüyen Google’ı ve çalışmalarını daha doğru ve rahat bir şekilde yönetebilmek adına aldıklarını belirtiyor.
Yeni şirket yapılanmasına göre, Google’in temelini oluşturan arama motoru ve internet reklamı gibi alanlar, şoförsüz otomobil ve uçak gibi yeni teknolojik faaliyetlerden ayrılacak. Alphabet çatısı altında varlık gösterecek olan Google şirketine YouTube, Androdid, akıllı telefon uygulamaları ve bununla ilgili faaliyetler bağlı olacak. Google hisse sahiplerinin de bugünden itibaren ‘Alphabet’ hisselerine sahip olduğu açıklandı. Google’da CEO’luk koltuğunun sahibi olan Larry Page, yeni yapılanma ile birlikte Alphabet CEO’su olarak görev yapacak. Şirketin diper kurucusu Sergey Brin ise, Alphabet’in başkanı olacak. Alphabet’in kuruluş amacını kısaca açıklamak gerekirse aralarında Google’ın da olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapının üzerinde yer alacak kurum olarak çalışacak diyebiliriz Alphabet’in kuruluş amacını kısaca açıklamak gerekirse aralarında Google’ın da olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapının üzerinde yer alacak kurum olarak çalışacak diyebiliriz.