Uzun süredir söylentilerle gündeme gelen konu, bu kez daha ciddi işaretlerle karşımızda. Sony maalesef akıllı telefon pazarından çekilebilir.

Akıllı telefon piyasasında çok önemli bir yere sahip olan Sony, yıllardır Xperia modelleriyle karşımıza çıkıyor. Her sene yeni bir Xperia amiral gemisiyle görmeye alıştığımız Sony, maalesef ki bu piyasadan çekilebilir. Uzun süredir zararda olan firma, artık kâra geçebilmek adına rekabetin çok ağır olduğu noktalara fazla yatırım yapmak istemiyor. Japon teknoloji devinin CEO’su Kazuo Hirai, yaptığı açıklamada çok rekabetçi alanları takip etmeyeceklerini vurguladı.

Akıllı telefon pazarına harika ürünler kazandırıyor olsa da, Sony’nin Apple, Samsung ve Çinli üreticiler arasında adeta hapsolup kaldığı bilinen bir gerçek. Firma ne Apple ve Samsung’u devirecek kadar güçlü, ne de Çinliler kadar fazla satabilecek kadar fiyat avantajına sahip. Kaliteli ve nitelikli akıllı telefonlar üretmeyi amaç edinen firmalardan biri olan Sony, anlaşılan o ki artık zarara girmek istemiyor. 2018 yılında 4,2 milyar dolar kâr elde etmeyi hedefleyen firma, maalesef akıllı telefon tutkunlarını üzebilir.