35. İstanbul Film Festivali’nin ilk sürprizi ‘eşşiz bir mücevher’

7-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali’nin ilk sürprizleri açıklandı: Eleştirmenlerin “Eşşiz bir mücevher” olarak tanımladığı Gabriel Mascaro’nun ikinci filmi ‘Neon Bull’ ile Yunanlı kadın yönetmen Atina Rachel Tsangari’nin erkek dünyasını ti’ye aldığı, İndiewire tarafından yılın en iyi vizyona girmemiş filmi seçilen ‘Şövalye’.

35’inci yaşına daha dinamik yapısı ve bir dizi yenilikle girecek İstanbul Film Festivali’nin ilk sürprizleri açıklandı. 7-17 Nisan tarihleri arasında Akbank’ın sponsorluğunda düzenlenecek festival programından ilk sürpriz ‘Neon Bull’, büyülü gerçekliğe doğru kayan, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkiyi incelikle aktaran bir film. Venedik ve ardından Toronto film festivallerinde prömiyerini yaptı, Venedik, Rio, Nantes, Hamburg, Marakeş film festivallerinde ödüller kazandı. Yönetmen Gabriel Mascaro’nun ikinci filmi ‘Neon Bull’, eleştirmenlere göre “Eşsiz bir mücevher”, izleyicilere göre “Sihirli, rüya gibi; bir ülkeyi görmenin, film izlemenin yepyeni bir yolu”.

‘Attenberg’ filminin yönetmeni Atina Rachel Tsangari’nin bol ödüllü ve olaylı son filmi de İstanbul Film Festivali’nde. Londra, Selanik ve Saraybosna festivallerinden ödüllerle dönen ‘Şövalye’ (Chevalier), İndiewire tarafından da yılın en iyi vizyona girmemiş filmi seçildi. Yunanlı kadın yönetmen Tsangari’nin erkek dünyasını ti’ye aldığı film, Ege denizinde bir teknede tatile çıkan 6 erkek arkadaşın “İçimizden en ‘erkek’ hangimiz?” oyununu oynamaya karar vermeleriyle başlıyor. Aralarında ünlü yunanlı şarkıcı Sakis’in de olduğu, sadece erkeklerden oluşan oyuncu kadrosuna, Saraybosna Film Festivali’nde toplu halde en iyi oyuncu ödülü kazandıran ‘Şövalye’, nisanda İstanbul seyircisiyle buluşacak.

Şövalye