‘Abluka’ ve ‘Ana Yurdu’na Asya Oscarları’ndan ödül

Emin Alper’in son filmi ‘Abluka’ ödül toplamaya devam ediyor. Film ‘Asya’nın Oscarları’ kabul edilen 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nden ‘Jüri Büyük Ödülü’yle döndü. Senem Yüzen imzalı ‘Ana Yurdu’ da festivalden ‘En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı.

Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Adana Altın Koza’dan da En İyi Film ve Halk Jürisi dahil toplam beş ödülle dönen Emin Alper’in son filmi ‘Abluka’, ‘Asya’nın Oscarları’ olarak kabul edilen 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde (APSA) Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Dünya prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde beş ödül birden kazanan Senem Tüzen imzalı ‘Ana Yurdu’da da aynı festivalden En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Avustrulya’da gerçekleştirilen törende ödülü, Senem Tüzen adına filmin yapımcılarından Olena Yershova aldı.
Son olarak 6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve SİYAD ödüllerini kazanan ‘Abluka’ 6 Kasım’da Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşmuştu. Halen vizyonda olan film, festival yolculuğuna 27 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında Belgrad’da Auteur Film Festivali’nde ve 12-19 Aralık tarihlerinde Fransa’da Les Arcs Avrupa Filmleri Festivali’nde devam edecek.

Emin Alper, bol ödüllü ilk uzun metrajlı filmi ‘Tepenin Ardı’nın ardından ikinci filmi ‘Abluka’da yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikâyesini konu alıyor. Başrollerde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.


SENARYO ÖDÜLÜ ‘ANA YURDU’NA
9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nden ‘En İyi Senaryo’ ödülüyle ayrılan ‘Ana Yurdu’, son olarak Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden 31. Varşova Film Festivali’nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Ödülü’nü kazanmış ve  NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından En İyi Asya Filmi seçilmişti. Film festival yolculuğuna 30 Kasım-6 Aralık tarihlerinde 16. Tiflis Uluslararası Film Festivali’nde yarışma bölümü ve 4-7 Aralık Vancouver Türk Filmleri Festivali ile devam edecek.

Yönetmenliğini Senem Tüzen’in yaptığı, Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı ‘Ana Yurdu’, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le, beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin gerilimi an be an yükselen hikâyesini anlatıyor.
Yapımcılığını Zela Film’in üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Niğde’de çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaptı.