Alexander Skarsgard: Bir sonraki rolüm Kapalıçarşı’da!

‘True Blood’daki vampir Eric Northman rolüyle fenomene dönüşen İsveçli oyuncu Alexander Skarsgard, !f İstanbul’un konuğu olarak ilk kez Türkiye’deydi. Dün Cinemaximum Kanyon’da düzenlenen sohbete katılan ve Meltem Cumbul’un sorularını yanıtlayan Skarsgard, oyunculuk kariyerinden başrolünde oynadığı ‘Bir Genç Kızın Gizli Defteri’ne ve İstanbul izlenimlerine pek çok şey anlattı, esprileriyle salonu kahkahalara boğdu.

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 2016 konuklarından biri de, ‘Diary of a Teenage Girl/Bir Genç Kızın Gizli Defteri’nin oyuncularından Alexander Skarsgård’dı. HBO dizisi ‘True Blood’daki vampir Eric Northman rolüyle dünyaca ünlü bir isme dönüşen İsveçli oyuncu, dün Cinemaximum Kanyon’da düzenlenen ‘Oyunculuk Üzerine Küçük Bir Sohbet’ başlıklı konuşmada Meltem Cumbul’un sorularını yanıtladı.

Türkiye’ye ilk kez gelen Alexander Skarsgard, konuşmasına salondaki izleyicilere Türkçe “Hoşgeldin” diyerek başladı. Oyunculuk kariyerinden babası ve kardeşlerine, şu anda Jean-Marc Vallée ile çalıştığı projeden Türkiye’deki izlenimlerine, pek çok şey anlatan Skarsgard, rahat tavırları ve esprileriyle salonu adeta ele geçirdi.

“İçgüdülerimi izliyorum”
Film ve televizyon dünyasındaki kararlarını içindeki sese göre karar verdiğini, heyecan duyduğu projeleri kabul ettiğini ve herhangi bir strateji güderek film seçmediğini söyleyen Skarsgard, “Oyunculuk eğitimi almadığım için ne yaptığımı, neden yaptığımı bilmeden oynuyorum. Bunun için de içgüdülerimden yararlanıyorum. Karakteri anlamak iyi bir şey ama yüzde yüz anlamak o kadar ilginç olmayabilir. Karakterimi çalışırken bulduğum fikirlerin yüzde 99’u çöp oluyor mesela; hatta bazen kendi oyunculuk performansımı hiç beğenmiyorum” dedi.

Amerika’daki ilk rolünü (Zoolander) çok kolay bulduğunu, fakat ondan sonra üç yıl hiçbir rol alamadığını anlatan oyuncu, adını geniş kitlelere duyuran HBO’nun kült dizisi ‘Generation Kill’ deneyimini de şu sözlerle anlattı: “O dönem için hayalimdeki işti bu dizi; rol bana verilmeseydi eğer, İsveç’e geri dönmeye karar vermiştim. Rekabetçi bir ortam olmasına rağmen rolü aldım ve çekim için Afrika’ya gittim. Ardından da ‘True Blood’ geldi işte” dedi.

“Senaryoyu komşum verdi”
!f İstanbul’un Galalar bölümünde gösterilen ve Marielle Heller’ın yönettiği “Bir Genç Kızın Gizli Defteri”nde sevgilisinin kızıyla birlikte olan Monroe rolünde izlediğimiz Alexander Skarsgard, bu rolün onu çok etkilediğini ve filmin senaryosunun ona olağandışı bir şekilde ulaştığını da anlattı: “Arkadaşım da olan bir komşum, daha önce hiç film çekmemiş bir arkadaşının bir senaryo yazdığını, çok kafa dengi ve iyi bir insan olduğunu söyledi ve senaryoyu okumak isteyip istemediğimi sordu. Ben de kabul ettim ve senaryo bu şekilde elime geçti. Okuduğumda senaryodan çok etkilendim. Monroe karakterini oynamanın zor olacağını tahmin ettim ve bu zorluk tam da bana göreydi. İlk bakışta kötü bir insan kategorisine atılabilecek bir insanı nasıl daha karmaşık bir insan olarak gösterebilirim diye kendi kendime sordum. İzleyiciyi rahatsız etmek, baktığı karakteri etiketlemesini zorlaştırmak istedim, çünkü filmlerde asıl sevdiğim şey tam da bu. Marielle de proje konusunda çok heyecanlı ve tutkuluydu, haliyle onunla çalışmak çok keyifliydi.”

“Bir sonraki rolümü Kapalıçarşı’da oynayacağım”
Kalabalık içinde, birçok insanla beraber aynı ortamda olmayı sevdiğini de belirten Skarsgard, “Örneğin New York metrosu… Ne tarafa baksanız başka türlü bir insan görüyorsunuz. İstanbul’dan da bu yüzden çok etkilendim. Dün Kapalıçarşı’yı gezerken özellikle… Bu yüzden bir sonraki rolümü Kapalıçarşı’da oynayacağım” diyerek şakalaştı. O sırada kendisine ikram edilen kahveyi kaldırarak salondakilere Türkçe “Şerefe” diyen oyuncu, Türkiye’de kahvenin çok güzel olduğunu, Amerika’daki sinemalarda böyle güzel kahve bulamayacağımızı söyledi.

Witherspoon ve Kidman ile başrolde
Skarsgard son olarak, !f İstanbul’un kapanış filmi de olan ‘Demolition/Yeniden Başla’ ile merak uyandıran Jean-Marc Vallée ile çalıştığını, Liane Moriarty’nin aynı adlı kitabından uyarlanan ‘Big Little Lies’ın onu ne kadar heyecanlandırdığını da anlattı. Vallée’nin HBO için çektiği ve bu ay sonunda gösterime girecek 7 bölümlük mini dizide Alexander Skarsgård’ı Reese Witherspoon ve Nicole Kidman ile birlikte başrolde izleyeceğiz.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 28 Şubat’a dek İstanbul’da devam edecek ve 3 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 6 Mart’ta 15. yaş yolculuğunu tamamlayacak. www.ifistanbul.com