Biz İzlandalılar kiliseye gideceğimize yürüşüye çıkarız!

İzlandalı müzisyen Björk zihnen rahatlamasını sağlayan basit ve etkili metodu paylaştı: İzlanda tundraları arasında biraz yürüyüş!

“Biz kafamızı boşaltmak için psikiyatriste ya da kiliseye gitmeyiz. Biraz yürüyüşe çıkarız, olur biter…” Sözler, dünyanın en özgün coğrafya ve iklim koşullarından birine sahip ülkelerden olan İzlanda’dan çıkan, ünlü müzisyen Björk’ten. The Guardian’a konuşan Björk, “Reykjavík’in banliyölerinde büyüdüm. Oturduğum daire, buradaki apartman bloklarının sonucusuydu. Sonrası tundra ve bataklıklardı. Buralarda tek başıma yürüyüş yapar, avaz avaz şarkı söylerdim. Bir sürü İzlandalı’nın da böyle yaptığını düşünüyorum. Kendinizi iyi hissetmek için kiliseye ya da psikiyatriste gitmektense çıkar biraz yürüyüş yaparsanız, olur biter…”

Devasa genişlikteki buzulların ve lav ovalarının yer aldığı ülkede nüfus yoğunluğu hayli düşük. Ülkenin fiziki koşulları ve ruh halinin, Björk’ün çarpıcı müziğinin de ilham kaynağı olduğu sık vurgulanır. Şarkıcı; çocukken otostop yapıp sonra da bir yerlerde tek başına kamp kurduğunu anlattı: “13 yaşındaken elime geçen ilk parayla bir çadır almıştım. Kamp yapmak ideal özgürlüktü. Bu, o coğrafi koşulların sunduğu bir kutsallıktı.”