Dünyadaki en büyük kedi tablosu 826 bin dolara satıldı

Bilinen en büyük kedi tablosu geçtiğimiz günlerde yapılan bir açık artırmada 826 bin dolara satıldı. Tabloyu alan kişinin adı bilinmiyor ancak gerçek bir kedi sever olduğu su götürmez bir gerçek.

Geçtiğimiz Salı günü New York’taki Sotheby’s’de satışa çıkarılan bu tablo bilinen en büyük kedi tablosu. 2×2.5 metre boyutlarındaki tabloda yer alan 42 kedi, 1891 senesinde Avusturyalı ressam Carl Kahler tarafınan resmedilmiş. ‘Eşimin aşıkları’ isimli tablo, Salı günü 300 bin dolardan başlayan açık artırmada 826 bin dolara California’da yaşayan bir kedi sever tarafından satın alındı.

Kate Birdsall Johnson isimli San Franciscolu bir milyoner tarafından yaptırılan tablonun ilk sahibi de bugünkü sahibi gibi gerçek bir kedi severmiş. 350 kedisi olduğu söylenen Johnson, kedileriyle birlikte Sonomo, Kaliforniya’daki evinde yaşamış. Resimde yer alan 42 kedinin önce tek tek skeçlerinin çıkarıldığını söyleyen Sotheby’s’nin 19. Yüzyıl Avrupa resimlerinden sorumlu kişisi Polly Sartori, başka türlü tüm kedilerin resmedilmesinin mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

Achitectural Digest’te yer alan habere göre, ismi bilinmeyen alıcı resmi annesinin anısına satın aldı. ‘Anneme bu tablonun bir reprodüksüyonunu almıştım, 91 yaşında ölene kadar duvarında asılıydı.’ diyen kedi sever, şimdi 102 kilogram ağırlığındaki bu tablonun orijinalini duvarına asacak.