Eagles of Death Metal’in solistinden Paris açıklaması

Paris’te 13 Kasım’daki saldırılarda konserleri yarıda kalan Amerikan rock grubu Eagles of Death Metal’in solisti, Bataclan Tiyatrosu yeniden açıldığında sahneye çıkan ilk kişi olmak istediğini; Paris’e dönmeye can attığını söyledi.

Eagles of Death Metal konseri sırasında Bataclan’da etrafa ateş açan üç silahlı saldırgan 89 kişiyi öldürmüştü. Solist Jesse Hughes, grup üyelerinin Vice dergisine verdikleri duygusal mülakat sırasında saldırı gecesini de anlattı. “Saldırganı gördüm. Döndü ve silahını bana çevirdi ama namlu kapının çerçevesine çarptı” dedi.

Saldırıda Eagles of Death Metal grubundan ölen ya da yaralanan olmamıştı. Gitarist Eden Galindo da silah seslerini ilk önce ses düzeneğindeki bir bozukluk sandığını belirterek “Ama bunun böyle olmadığını çabucak anladım. Jesse bana doğru koştu ve bir köşeye gittik. Bizi hedef alıp almadıklarından emin değildik” diye konuştu. Basçı Matt McJunkins ise dışarı çıkmaya çalışan hayranları ile birlikte bir odada mahsur kaldığını söyledi.

“Odaya girer girmez, bazılarının vurulmuş ve kanlar içinde olduğunu gördüm. Kapının önüne barikat kurmak için birkaç sandalye ve bir küçük buzdolabı vardı. Biri bir şişe şampanya bırakmıştı. Bunu silah olarak kullanabilirdik. Yerler kan içindeydi “dedi. Baterist Julian Dorio da iki kişinin hiç durmaksızın seyircilere ateş ettiğini gördüğünü, yerde sürünerek sahnenin kenarına kaçtığını anlattı. (BBC)