FEMEN’de çatlak!

Dünyanın çeşitli yerlerindeki çıplak ve yarı çıplak eylemleriyle dikkat çeken ve kendilerini feminist olarak tanımlayan eylem grubu FEMEN’de çatlak var. Oda TV’nin haberine göre; FEMEN üyeleri, grubun kurucusu Anna Hutsol’u ideolojilerine ihanetle suçluyor. FEMEN üyelerinin iddialarına göre Hutsol, 2012 yılından bu yana grubun hiçbir eylemine katılmamasına rağmen, FEMEN’in adından yararlanarak kendisine maddi çıkar sağlıyor. Merkantilizm ve ataerkil yapıya tepki olarak kurulan hareketin üyeleri, şimdi para karşılığında eylem düzenleyen Hutsol’u, FEMEN’in ilkelerine ihanet etmekle suçluyor.

‘BASKI NEDENİYLE UKRAYNA’DA FAALİYET GÖSTERMİYORUZ’
Rus Lifenews kanalına konuşan FEMEN’in şimdiki başkanı İnna Şevçenko konuyla ilgili şunları söyledi: “FEMEN’in merkez ofisi 2012 yılında Ukrayna’dan Paris’e taşındı ve grubun adı FEMEN International olarak değiştirildi. Avrupa ve Kuzey Amerika’da şubelerimiz açılırken, Ukrayna’daki faaliyetlerimizi siyasi baskılar yüzünden sonlandırmak zorunda kaldık. Anna Hutsol, tüm bu süre zarfında grubun kurucusu olmasına karşın hiçbir çalışmaya katılmadı.”
Şevçenko, Ukrayna parlamentosu önünde homofobiye karşı çıkmak amacıyla ‘FEMEN’ adıyla önceki gün gerçekleştirilen eylemin kendileriyle hiçbir bağlantısı olmadığını da vurgulayarak, eylemin organizatörü Hutsol’un grubun adını kullanarak maddi çıkar sağladığı suçlamasında bulundu.


‘FEMEN BİZİM İÇİN BİR İŞ DEĞİL, PARA ALMIYORUZ’
Şevçenko “Eğer karşılığında para alıyorsa, biz Anna Hutsol’un eylemleriyle ilişkilendirilmeyi istemiyoruz. Hiçbir FEMEN üyesi katıldığı eylemler için tek kuruş para almamıştır. FEMEN bizim için iş değil, gönüllü bir harekettir” dedi.