Gitar efsanesi Al Di Meola bir kez daha…

Türkiye’de de çok sevilen büyük gitar virtüözü Al Di Meola, yeni albümü ‘Elysium’un (Mutluluk) turnesi kapsamında 21 Şubat’ta bir kez daha İstanbul’da CRR sahnesinde! Kendi klasikleri, Lennon ve McCartney şarkıları, Piazzola tangoları ve yeni kompozisyonlarla dolu müzikal bir şölen dinleyicilerini bekliyor.

Al Di Meola Türkiye’de çok sevilen bir müzisyen. Başta caz dinleyicileri olmak üzere, müzikseverlerin kalbinde özel bir yeri var. Rock müzik dinleyicilerinin de heyecan ve açlık içinde buluştuğu ilk Açıkhava Tiyatrosu konserinden bugünlere Al Di Meola defalarca Türkiye’de geldi, konserler verdi. Çoğunda da salonları tıka basa doldurdu. Onun da bizleri sevdiği muhakkak. Şimdi bu buluşmalara 21 Şubat’ta bir yenisi eklenecek ve büyük virtüöz, yeni albümü ‘Elysium’un turnesi kapsamında Türkiye’de olacak.

İtalyan asıllı Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak 1954’te doğan Al Di Meola, gitarı eline erken almıştı ve o sıralarda Elvis, The Ventures, The Beatles dinliyordu. Sonra Berklee kolejinde okudu ve kariyer yolculuğuna Chick Corea’nın Return To Forever grubuyla başladı. O sıralarda günde sekiz ila on saat gitar çalışıyordu. Ardından muhteşem bir solo kariyer başlayacaktı.

1976’de önce ‘Land of the Midnight Sun’, sonra da ‘Elegant Gypsy’ geldi. Dört yılda dört nefis albümün ardından ise bir gitar yangını: John McLaughlin ve Paco de Lucia ile birlikte ‘Friday Night In San Francisco’ albümü… Rekorlar kıran bu albümün ardından ikinci kırılma noktası ise 1996’daki ‘Di Meola Plays Piazzola’ydı: Arjantinli büyük tango bestecisi Astor Piazzola’dan varyasyonlar… Di Meola’nın özellikle son 20 yılda Piazzola’yı her bakımdan kendisine örnek aldığını söylemek elbette ki yanlış olmaz. Tabii usta gitaristin kariyeri boyunca Stanley Clarke, Lenny White, Jean-Luc Ponty, Bireli Lagrene gibi büyük müzisyenlerle de çalışmalar yaptığını, birçok ödüle layık görüldüğünü ve farklı müzik türlerini başarıyla harmanladığı albümlerinin yüksek satış rakamlarına ulaştığını da iyi biliyoruz.

Al Di Meola’nın son stüdyo albümünün ismi ‘Elysium’. “Bu sözcük ‘tam bir mutluluk’ anlamına geliyor. Albümüm için bu ismi seçtim çünkü hayata ilişkin şu anki hissiyatım aynen bu” diyen müzisyen için, 40 yıllık bir kariyerin gelip ulaştığı noktanın bu olması ne kadar güzel.

“Müziğim, geçmiş ile bugünü, ‘şimdiyi ve burayı’ birbirine bağlıyor. Tekniği derin duygularla birleştiriyor. Bundan büyük gurur duyuyorum”. Gerçekten de Di Meola’nın yeni ve aktüel projesi ‘Elysium & More’, bu söylediklerini doğruluyor. Kendi klasikleri, Lennon ve McCartney’in şarkıları, Piazzola’nın tangoları ve yeni kompozisyonlarla dolu müzikal bir şölen dinleyicilerini bekliyor.

Hem akustik, hem de elektrik gitarda füzyon müziğinin ve Latin cazının bütün ustası Al Di Meola’yı özlediyseniz, 21 Şubat’ta CRR’de eski bir dostun verdiği ziyafete buyrun…