Gözlerinizi kapatın ve ‘Kara İmparator’un sizi esir almasına izin verin!

Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında, çeşitli kavramların ön eki olarak ‘post’ kullanmaya başladığımızdan beridir, alışılagelmişin dışında ve var olduğu koşullara kafa tutan yepyeni başka kavramlar geliştirdik. Bu bağlamda değerlendirildiğinde postrock her ne kadar rock müziğinin içeriğindeki birtakım elementlerden faydalansa da, onun bir adım ötesine geçmiş ve büyük ölçüde müziğe yeni bir yaklaşım yaratmıştır.

Godspeed You! Black Emperor (GY!BE) postrock türünün öncüllerinden sayılabilecek kadar payidar, 11 Kasım’da Berlin’deki Huxleys Neue Welt’i benim gibi 20’lerinin ortasında birçok genç yetişkinle doldurabilecek kadar da güncel bir grup. 1994 yılında Efrim Menuck (gitar), Mike Moya (gitar), Mauro Pezzente (bas gitar) tarafından Montreal’de kurulan grubun isminin, Mitsuo Yanagimachi’nin ‘Black Emperor’ isminde Japon bir motosiklet çetesini anlattığı, 1976 yapımı siyah-beyaz belgesel filminden geldiğini biliyoruz. Aralık 1994’te kendi imkanlarıyla çıkardıkları All Lights Fucked on the Hairy Amp Drooling kasedinin sadece 33 kopyası olduğu da, eğlenceli bir trivia bilgisi olarak burada bulunsun.


1997’de çıkardıkları F? A? ∞ albümünden sonra müzisyen sayısı dokuza çıkan GY!BE, 1999 yılında çıkardıkları Slow Riot for New Zero Kanada EP’si haricinde, 2000 yılında Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven ve 2002 yılında da Yanqui U.X.O. stüdyo albümlerini yayınladı. Grup, 2002’ye kadar düzenli olarak turneye çıksa da, grup elemanlarından bazılarının yapmak istediği başka projelerin olması sebebiyle 2010 yılına kadar müziğe ara verdi. 2010 yılının sonlarına doğru All Tomorrow’s Parties’in İngiltere’de düzenlediği Nightmare Before Christmas etkinliği için tekrar bir araya gelen grup, 1 Ekim 2012’de Allelujah! Don’t Bend! Ascend! albümünü çıkardı. Bugüne kadar tüm albümlerini Constellation Records’tan çıkaran GY!BE, 2015’te yine Constellation Records’tan çıkardığı son albümü Asunder, Sweet and Other Distress  ile 11 Kasım’da Berlin Huxleys Neue Welt’teydi.

GY!BE için karanlık, post-apokaliptik, depresif gibi tabirler kullanılsa da konserlerini, projeksiyona yansıttıkları ve 20 dakika boyunca bir görünüp bazen kaybolan Hope yazısıyla açtılar. Müziğin kendisine, kendinizi kolayca kaptırabileceğiniz atmosferik kompozisyonlar eşliğinde, gözlerimi kapatıp beni hanidir etkileyen bu grubun anlattıklarını dinledim bütün gece. Zaman zaman gözümü açtığımda, projeksiyonda gördüğüm görüntüler zihnime eşlik ediyordu. Tamamı siyah beyaz ama grinin her tonunu görebileceğiniz görüntülerde hayat vardı. Arkadaki perdede yaşam ilerliyordu, gece akıyordu ve ardından güneş parlıyordu. Amatörce hareket eden görüntülerde gerçek bir umut vardı. Sahneler titriyordu belli belirsiz ve ben hiç şarkı sözü olmayan ama aslında söylediği şeylerin etkisi heybetli olan bu gruba bir kez daha hayran kalıyordum. Salondan çıt sesi çıkmıyordu.

Konseri dinlerken arkadaki görüntülerle birlikte düşünme hızım, şarkıdaki iniş çıkışları çoktan geçiyor ve bir anda birçok şey birikiveriyordu. Masif şehirleşmenin pençesinde; doğaya her geçen gün daha da zarar vererek, kaçmaya çalıştığımız beton yığınlarının arasında daha da küçülerek, daha fazla tüketerek; her sabah takip etmek zorunda olduğumuz döviz kurlarını, kaçırmamamız gereken randevuları, beynimizi yıkamasına izin verdiğimiz TV programlarını, ne kadar yüksek binalarda çalışıyorsak o kadar büyüyen egolarımızı yok sayarak devam ettiğimiz hayatların aslında evrenin hiç umursamadığı bir ayrıntı olduğunu düşünecek olursak, tam o noktada GY!BE’ye de bir selam verebiliriz diye düşünüyorum. Eğer ki GY!BE’nin müziğini hüzünle başlayan, sonra usulca coşkulanan ama yer yer karmaşıklaşıp mutsuzlaşan, en sonunda da huzurla yavaşlayan bir yapıda inceleyecek olursak, kanımca insanoğlu 21. yüzyılda bu yapının coşkulu ama mutsuz kısmında yer alıyor. Tam da bu nedenle, ben de halen huzurla yavaşlayan bir bölümün geleceğini düşünüyorum.

Godspeed You! Black Emperor İstanbul konseri 17 Kasım’da Zorlu Center Turkcell Sahnesi’nde. Gözlerinizi kapatın ve 8 kişinin birlikte harmanladığı müziğin sizi içine almasına izin verin.

Meraklılarına Berlin setlist’i de aşağıdaki şekilde:

1- Hope Drone

2- Storm

3- Peasantry or ‘Light! Inside of Light!’

4- Lambs’ Breath

5- Asunder, Sweet

6- Piss Crowns Are Trebled

7- Monheim

8- (Bilinmeyen)(yeni şarkı)

9- BBF3