Karadeniz’de geçen ‘Kalandar Soğuğu’ Tokyo jürisini büyüledi: İki ödül

Karadeniz’in bir dağ köyünde geçen Mustafa Kara’nın yönettiği ‘Kalandar Soğuğu’, Uzakdoğu’nun saygın sinema etkinliği Tokyo Film Festivali’nden iki önemli ödülle döndü. ‘Olağan Şüpheliler’, X-Men’ gibi filmlerin ünlü yönetmeni Bryan Singer başkanlığı jüri, Kara’yı en iyi yönetmen seçti. Wowow en iyi film ödülü de ‘Kalandar Soğuğu’nun oldu.

Mustafa Kara’nın yönettiği ‘Kalandar Soğuğu’, Uzakdoğu’nun saygın sinema etkinliği 28. Tokyo Film Festivali’nden iki önemli ödülle döndü. ‘Olağan Şüpheliler’, X-Men’ gibi filmlerle tanınan büyük Hollywood yönetmeni Bryan Singer başkanlığı jüri, Mustafa Kara’yı en iyi yönetmen seçti. Karadeniz’in bir dağ köyünde geçen ‘Kalandar Soğuğu’, festival kapsamında verilen Wowow en iyi film ödülünün de sahibi oldu.

‘Yeşil Papayanın Kokusu’ filmiyle tanınan Vietnam asıllı Fransız yönetmen Tran Anh Hung, Mustafa Kara’ya yönetmen ödülünü sunarken “Filmin atmosferinden büyülendim. Son yıllarda bu tarz filmler göremiyorum. Filmin karakteri ve onun ruh dünyası büyüleyici bir dille anlatılmış. Filmin gerçekliği öylesine güçlü ki bazen bir film izlediğinizi unutuyorsunuz. Mustafa Kara’yı kutluyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Mustafa Kara (sağda) ödülünü yönetmen Tran Anh Hung’ın elinden aldı.
‘Kalandar Soğuğu, rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekanda, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet ve ailesinin hikayesine odaklanıyor. İnsanın ve doğanın derinliklerine inerek oradaki esrarlı şiirselliği görünür kılmaya çalışıyor. Bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor bazen de pastoral bir senfoni sunuyor.
28. Tokyo Film Festivali’nde en iyi film ödülünü ise Roberto Berliner’in yönettiği Brezilya filmi ‘Nise- The Heart of Madness’ kazandı.