Karikatürün gurur gecesi

Alanında dünyanın en prestijli etkinliklerinin başında gelen 32. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini dün gece Trump AVM Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törende aldı. Ödülünü Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden alan yarışmanın birincisi Agim Sulaj, “Çok güzel bir yarışma, bu yarışmaya katıldığım için çok mutluyum. Teröre, şiddete ve savaşa karşı bir karikatür çizdim. Sosyal adaletsizliğin terörizmi provoke ettiğini anlatmak istedim” diye konuştu.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 32. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül töreni dün akşam Trump Alışveriş Merkezi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Terörün hedef gözetmeksizin insanları hedef alabileceğini anlattığı çalışmasıyla birinciliği kazanan Arnavut karikatürist Agim Sulaj’ın ödülünü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Onursal Başkan Vekili Sema Doğan verdi. İkincilik ödülünü kazanan İranlı karikatürist Mohsen Nouri Najafi’nin ödülü, ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve üçüncü olan İranlı karikatürist Jalal Pirmarzabad’ın ödülü ise ADV ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından takdim edildi.

66 ÜLKEDEN 787 SANATÇI YARIŞTI
1983 yılından bu yana düzenlenen karikatürün ‘Oscar’ı olarak kabul edilen ve bu yıl 32’ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, geçtiğimiz Haziran ayında Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki Işıl Club’da toplanmıştı. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın komite başkanlığını yaptığı, Yunan karikatürist Michael Kountouris’in başkanlığındaki Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen’den (ABD) oluşan jüri üyeleri; 66 ülkeden 787 sanatçının 2 bin 289 karikatürle katıldığı yarışmada finale kalan 205 sanatçının 237 karikatürünü sekiz saat süreyle incelemişti. Değerlendirme sonrası Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj’ın eseri birinciliğe, İran’dan Mohsen Nouri Najafi’nin eseri ikinciliğe, yine İran’dan Jalal Pirmarzabad’ın eseri de üçüncülüğe değer görülmüştü. Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky’in (Rusya) eserlerini ‘Başarı Ödülü’ne değer gördü.

TERÖRE KARŞI BİR KARİKATÜR ÇİZDİM

Törene oğluyla katılan yarışmanın birincisi Agim Sulaj, ödülünü Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden aldı.

Birinciliği kazanan ve İtalya’da sanat yaşamını sürdüren Agim Sulaj’ın çeşitli eserlerinin İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’de yayımlandığı kaydedildi. Çoğunlukla yoksulluk, çevre sorunları ve mültecilerin hayatlarını konu alan çizimler yapan Sulaj’ın birinciliğe değer görülen eserinde; terör konusunu işlediği, dünyanın neresinde olursa olsun terörün herhangi bir ülke ve insanı hedef gözetmeksizin vurabileceği anlatılmıştı.
Tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan yarışmanın birincisi Arnavut karikatürist Agim Sulaj, “Çok güzel bir yarışma, bu yarışmaya katıldığım için çok mutluyum. Teröre, şiddete ve savaşa karşı bir karikatür çizdim. Sosyal adaletsizliğin terörizmi provoke ettiğini anlatmak istedim” diye konuştu.

Törene aralarında, ADV’nin Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, ADV ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, ADV Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetesi Yazarları Ertuğrul Özkök, Mehmet Yılmaz, Taha Akyol, Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Volkan Vural, Altay Öymen, Latif Demirci, Candaş Tolga Işık’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

AMACIMIZ ÜLKEMİZİN ÇAĞDAŞLAŞMASINA DESTEK OLMAK
Sunuculuğunu Gözde Atasoy’un yaptığı törende konuşan Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, vakıf olarak 32 yıldır bu töreni yaptıklarını belirterek, “Dünyanın her tarafından karikatüristleri bir araya getiriyoruz. Karikatüristleri cesaretlendirip, ödüllendirip mesajlarının dünyaya yayılmasına yardım ediyoruz. Çünkü vakıf olarak bizim amacımız ülkemizin çağdaşlaşmasına destek olmak. Bu yolda yapabileceğimiz; bütün amacımız, çağdaş bir Türkiye için biz ne yapabiliriz. Çağdaş Türkiye’den ne anlıyoruz biz? Hukuk devleti olsun, eşitlikçi olsun, ötekileştirilmesin, şiddet dışlansın, şeffaf bir toplum olsun, hoşgörülü bir toplum olsun. Bu topluma giderken de eğitimde farklı atılımlarımız var, birçok sosyal alanda çalışmalarımız var. Karikatürü de burada önemli buluyoruz çünkü karikatür bize aslında hoşgörüyü öğretiyor. Düşünebiliyor musunuz” dedi.

ZEKALARIYLA BİZİ GÜLDÜRDÜLER, KOYDUKLARI ANLAMLA İÇİMİZİ BURKTULAR

Törenin ev sahibi Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’di.

Bugüne kadar 138 ülkeden 7800 sanatçının yarışmaya katıldığını vurgulayan Hanzade Doğan Boyner, “Ayrı dil, ayrı memleket, ayrı renk, bambaşka insanlar çizgileriyle insanlığın ortak acısını, ortak sevincini kağıt üzerine dökmüş ve bu ortak mesajı dünyaya yaymaya yardım etmiş vakfımız. Bu görevden dolayı da onur duyuyoruz. Yarışmamıza katılan bütün karikatüristlere teşekkür ediyorum. Sadece dünyamızı renklendirmediler, sadece dünyamızın daha iyi, daha renkli olmasını sağlamadılar aynı zamanda zekalarıyla bizi güldürdüler, koydukları anlamla içimizi burktular. Ama dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkı sağladılar. İyi ki varsınız, çok teşekkür ediyorum. Jüri üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çok titiz bir çalışma yapılıp yüzlerce sanat eseri arasından birinciler seçildi “ diye konuştu.

SULAJ ÖDÜLÜNÜ OĞLU İLE BİRLİKTE ALDI
Konuşmanın ardından yarışmada birinciliği kazanan Arnavut karikatürist Agim Sulaj ödülünü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan’ın elinden aldı. Sulaj sahneye oğlu Joel ile birlikte çıkarak davetlileri selamdı. İkinci olan İran’dan Mohsen Nouri Najafi’nin ödülünü ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve üçüncü olan İran’dan Jalal Pirmarzabad’ın ödülü ise Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından takdim edildi. Yarışmada ‘Başarı Ödülü’ne değer görülen karikatüristler ise ödüllerini Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın elinden aldılar.
Yarışmada birincilik ödülü kazanan Agim Sulaj’a 8 bin ABD Doları ile Hürriyet Gazetesi Altın plaketi, ikinci Mohsen Nouri Najafi’ye 5 bin ABD Doları ile Kanal D plaketi, üçüncü Jalal Pirmarzabad’a 3 bin 500 ABD Doları ile Posta Gazetesi plaketi, ‘Başarı Ödülü’ne layık görülen diğer karikatüristlere de 500’er ABD doları ile Doğan Holding kurumlarına ait çeşitli plaketler verildi.

İkinci seçilen İran’dan Mohsen Nouri Najafi’nin ödülünü Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı verdi.


Törende başarı ödüllerini Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı sundu.

AGİM SULAJ KİMDİR?
1960 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da doğdu. 1985 yılında Tiran Sanat Akademisini bitirdi. Aynı yıl siyaset ve hiciv dergisi Hosteni’de çalışmaya başladı. Çok erken yaşlarda yeteneğinin farkına vararak sanata, özellikle de resme ilgi duydu. Hiperrealist (fotogerçekçi) tarzdaki karikatürlerinde, yoksulluk, çevre kirliliği, göçmenlerin yaşamı gibi 21. yüzyılın başlıca sosyal ve siyasal konularına yoğunlaşıyor. 1993’de ilk kez, İtalya’daki ‘Rally di Rimini’ başlıklı kişisel sergisinde, komünist döneme ait çalışmalarını sergiledi. Gördüğü ilgi üzerine Rimini’ye yerleşti. Çok sayıda sergi açtı, karikatürleri müzelere kabul edildi. Sanatçının bu karikatürleri müzelere kabil edildi. Sanatçının bu karikatürleri ‘Gerçek üstü bir satirik illüstrasyon, çevrenin durumu ve korunamamasına yönelik metafor’ olarak tanımlanıyor.