Karlie Kloss: Kanatlarım olmadan daha iyiyim

Victoria’s Secret melekliğinden ayrılan Karlie Kloss, New York Üniversitesi’ne öğrenci olarak döndü, tasarımcılık işine el attı, Topshop için koleksiyon yaptı

Onun lakabı: Bayan Vucüt! Elle MacPherson’dan sonra bu titre  layık bulunan Amerikalı Karlie Kloss, ‘insan değil, sanki bir melek.’ En uzun bacaklı model ünvanı, Victoria’s Secret melekliği, 23 yaşında 34 Vogue kapağı yetmedi… Yıldız öğrenci olmak için New York Üniversitesi’ne döndü! Hürriyet Pazar’dan Aslı Barış Kloss ile konuştu… Söyleşi şöyle:

Victoria’s Secret’ın meleklerinden biriydiniz, hatta 2014’te Taylor Swift’le podyumda el ele yürüyünce yer yerinden oynamıştı… Hemen sonrasında bu sene meleklikten ayrıldınız, yine ortalık karıştı…. Sebebi iddia edildiği gibi ‘maaşın azlığı’ mı?

Ne alakası var…. Meleklik zevkliydi ama başta okula dönmek üzere başka projelerim var. L’oreal ‘,n güzellik elçisiyim, Topshop için koleksiyon yapıyorum. Yüz tane projem var. Meleklik benim kariyerimin ulaştığı son nokta değildi, bir basamaktı. Kanatları taktığımgibi çıkardım.

Taylor Swift’le olan dostluğunuza gelelim…Samimi arkadaşlığınız, feminist söylemleriniz sürekli gündemde…

Bu iyi bir şey değil mi? Alanlarında çok başarılı olan kızların güç birliği yapmasından bahsediyorum… “Kadın kadının kurdudur”  diye bir algı vardı son yıllarda… Hayır, değildir! Bir kadın, diğer rakibine, köstek değil destek olsun birlikte yükselsin! Biz Taylor’la bu algıyı yıktık. Ve bu sadece spot ışıkları altındakiler için değil, hayatın her alanına yayılsın istiyoruz. Diyorum ki, iyi niyetli olun, kibar olun, insan olun! Bence her dişinin ‘kadın dayanışması’na ihtiyacı var. Bu feminizm mi bilemem, ben zaten bir Amazon ailesinde büyüdüm.

Tamam, ‘insan olalım’ da modellik gibi rekabetin doruk noktasında olduğu bir endüstride bu ne kadar geçerli?

Belki çok değil. Ama benim felsefem: İnsan olun! İyi davranın birbirinize..Hırslı olmakta bir sorun yok, herhalde hırslı olacaksınız, başarılı olmak isteyeceksiniz. Ama çok çalışırsanız zaten başarı geliyor, bunun için arkadaşlarınızı çiğnemenize gerek yok! Dediğim gibi, insan olun!

Dünyanın en çok kazanan top-modellerinden biriyken, ani bir kararla “Eğitim şart” dediniz, okula döndünüz… Birden bire okula dönmek, New York Üniversitesi’ne yazılma fikri nereden çıktı?

Moda dışında başka şeylerle uğraşmak yapmak hoşuma gidiyor açıkçası… Ani bir karar derken, benim hayatım böyle ani kararlarla geçiyor. Bir gün “Acaba cep telefonu nasıl çalışıyor, bir tuşa basıyor, dünyaya bağlanıyorsun” diye düşündüm.  Flatiron School’a yazıldım, bilgisayar programcılığı eğitimi aldım. ‘Karlie ile kodlama’ adlı bir fon oluşturdum: 21 kızın bu konuda burs almasını sağladım. Şimdi edebiyat dalında eğitim alıyorum, bakalım, bundan neler çıkacak?

Peki okuldaki öğrenciler bir Victoria’s Secret modelini yan sırada görünce ne yaptı? Kantinde sizinle oturunca  ‘dumur’ olmadı mı?

İlk önce paparazzi siteleri okula girmek istedi. Okul yönetimi de hemen önlemini aldı, güvenlik koydu. Şimdilik bir sataşan yok.

Neden bilgisayar programcılığı konusunda bu kadar takıntılısınız?

İlla bilgisayar programcılığı konusunda değil, kızların eğitim alması konusunda takıntılıyım açıkçası. Geleceğin mesleğinin kodlama olduğunu bildiğimden bu konuyla ilgili fon oluşturdum. Ama ne ilgilerini çekiyorsa, onun eğitimini alsınlar. Yeter ki eğitim alsınlar…

Bu modellerde sıklıkla görünen “Sadece vücut olarak görülmek istemiyorum, kafasız değilim!” kafası mı?

– Yoo… Birincisi, moda endüstrisi akıllı kadınlarla dolu. Her birinden çok şey öğrendim. İkincisi kadınların çok güçlü ve bağımsız olduğu bir ailede yetiştim. Haliyle hep ‘akıllı’ ve güçlü davranıyordum. Çünkü annemden ve kardeşlerimden öyle gördüm.  Kadın dayanışmasına her kızın ihtiyacı var, benim de arkam sağlam.

İnternette onlarca fitness videonuz var. Gününüzün kaç saati spor salonunda geçiyor?

– Öncelikle şunu söyleyeyim, çok da bayılmıyorum spor yapmaya. Şubat ayındayız, hava soğuk, sefilleri oynuyoruz sokağa çıktığımızda…. Ama mecburum. Spor yapmak zorundayım zaten. Çekimlerde ya da oradan oraya koştururken uçakta o kadar çok zaman geçiriyorum ki, hareket etmeye, spor yapmaya bedenim ihtiyaç duyuyor. Sadece koşmaktan tiksiniyordum. Nefesim kesiliyordu, tıkanıyorum filan… Ama bir şeyi yapamayınca hırslanıyorum. O yüzden kendi kendimi gaza getirdim ve  maratonda koştum. Benim için iyi bir motivasyon bu: Bir şeyi ‘yapamazsın’ demek…