Kuzey’den ABD’ye en güncel en yeni…

Norveç, İskoçya ve ABD’den en güncel müzik ve en yeni gruplar bu hafta Salon İKSV’de. Norveç müziğini Ortadoğu ezgileriyle buluşturan Norwegian Oud 19 Kasım’da, İskoçya’dan caz, klasik ve drum’n’bass türlerinin ‘sinematik’ bileşimi Hidden Orchestra 20 Kasım’da, ABD’li synth-pop grubu Yacht ise 21 Kasım Cumartesi sahnede olacak.

Norveç caz ve folk müziğinden Ortadoğu ezgilerine uzanan bir yolculuk
Norwegian Oud/ 19 Kasım Perşembe 21.30
Norwegian Oud; dünyanın dört bir yanında sayısız performans sergileyen ve darbuka, def, bendir, zarb gibi enstrümanları ustaca icra eden bestekar, perküsyon ve ud sanatçısı Yinon Muallem; sayısız gruba ve albüme konuk olan, İskandinavya’nın özellikle caz alanında kendini kanıtlamış en önemli virtüöz ve bestecilerinden Norveçli tuba sanatçısı Daniel Herskedal ile yine Norveç doğumlu gitarist Arild Hammerø’dan oluşuyor. Her biri farklı kökene ait grup müzisyenlerinin Norveç’te bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Norwegian Oud, mükemmel uyumlarıyla müzikal açıdan oldukça renkli bir harman sunuyor. Herskedal ve Hammerø, kendilerine ait bir diğer akustik-folk projeleri Hammer & Hersk grubunda da ayrıca yine birlikte performans sergilemeye devam ediyorlar.

Arild Hammerø
Müzik kariyerine Afrika kongası, bongo ve brezilya perküsyonlarıyla başlayan Muallem ise zaman içinde, Irak’a uzanan kökenlerinin de etkisiyle, ilgisini Ortadoğu müziğine yöneltti ve İsrailli perküsyon ustası Zohar Fresco, İranlı perküsyon ustaları Djamshid Chemirani ile Pejman Hadadi’den esinlenerek, ud virtüözü Yurdal Tokcan’la çalışmak için Türkiye’ye geldi. İki müzisyenin güçlü ve sıcak etkileşimi, Muallem’in Yurdal Tokcan’ın yanı sıra, kanun virtüözü ve bestekar Göksel Baktagir ile diğer Türkiyeli müzisyenlerle hala sürmekte olan iş birliğini beraberinde getirdi. Muallem bunun dışında Girit kemençesi ustası Ross Daly, Azerbaycanlı ses sanatçısı Alim Kasımov, İsrail Endülüs Orkestrası ve İranlı santur sanatçısı Shmuel Ruzban gibi pek çok müzisyenle ortak projelerde yer aldı.
Norwegian Oud, dinleyicileri Norveç caz ve folk’undan Ortadoğu ezgilerine uzanan bir yolculuğa çıkarmak için 19 Kasım Perşembe akşamı 21.30’da Salon’a geliyor.
Konserin biletleri, oturmalı 40 TL, ayakta 30 TL, öğrenci 20 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.
İskoçya’dan caz, klasik ve drum’n’bass türlerinin ‘sinematik’ bileşimi
Garanti Caz Yeşili: Hidden Orchestra/ 20 Kasım Cuma, 22.00

Edinburgh çıkışlı akustik elektronik projesi Hidden Orchestra, klasik müzik eğitimi görmüş multi-enstrümantalist Joe Acheson önderliğine kuruldu. Grup Acheson (bas ve elektronikler) dışında, Poppy Ackroyd (keman ve tuşlu çalgılar) ile iki baterist Tim Lane ve Jamie Graham’la birlikte sahneye çıkıyor. Övgüyle söz edilen ilk albümleri Night Walks’ı 2010 yılında yayımlayan Hidden Orchestra, bu albümleri ile BBC 1 tarafından “Ayın Albümü” ödülünü almaya hak kazandı. Albüm, doğal seslerin kullanılmasıyla daha duygusal ve enerjik bir atmosfere bürünen yapısıyla da öne çıktı. Grup ikinci albümleri Archipelago’yu ise 2012’de dinleyicilerle buluşturdu. Sahnede Bonobo, Gilles Peterson, Jaga Jazzist ve Craig Armstrong gibi isimlere eşlik eden grup, 30’un üzerinde ülkede sahne aldı. Glastonbury, North Sea Jazz ve Copenhagen Jazz gibi büyük festivallerde performanslarını sergiledi. Daha önce hiçbir yerde paylaşmadıkları çalışmalara ve remikslere yer verdikleri yeni albümleri Reorchestrations’ı Haziran ayında piyasaya sürdüler.
Caz, klasik ve drum’n’bass türlerinin “sinematik” bir birleşimini sunan Hidden Orchestra, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında, 20 Kasım Cuma gecesi 22.00’da Salon sahnesini renklendirecek.
Konserin biletleri, ayakta 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

ABD’li synth-pop grubu YACHT ve bilim kurgu filmlerinin müziklerini hatırlatan melodileriyle MindShifter
MindShifter 21 Kasım Cumartesi 21.30, YACHT 22.40
Amerikalı synth-pop grubu YACHT, 2002 yılında Jona Bechtolt’un solo projesi olarak ortaya çıktı. 2008 yılında Claire L. Evans’ın katılımıyla son haline gelen grup, DFA Records ile anlaşarak toplamda beş albüm yayımladı. LCD Soundsystem, Yeah Yeah Yeahs, Vampire Weekend ile turlayan YACHT; Snoop Dogg, Kings of Leon ve Phoenix’e remiksler hazırladı. Kendi güneş gözlükleri koleksiyonu olan ve Los Angeles rehberi niteliğinde bir mobil uygulamaya da imza atan ikiliden Claire, aynı zamanda Motherboard ve VICE’a yazıyor, editörlük yapıyor.
Türkiye’nin en iyi plak şirketlerinden Partapart’ın ilk göz ağrılarından olan MindShifter ise, La Dee Eda ile ortak çalıştıkları EP’leri Welcome’ı Şubat’ta yayımladı. Görkem Han Jr., Portecho, The Away Days, Juveniles gibi isimlere remiksler hazırlayan grup; sci-fi, steam punk filmlerinin soundtrack’lerini hatırlatan prodüksiyonlar üretiyorlar.
YACHT, electro-pop ve dance-rock melodileriyle bezeli yeni albümü I Thought the Future Would Be Cooler’ın turnesi kapsamında 21 Kasım Cumartesi akşamı 22.40’da Salon’a konuk oluyor. Öncesinde ise yeni yapılanmalarıyla birlikte İstanbullu grup MindShifter 21.30’da sahnede olacak.
Konserin biletleri, ayakta 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

BİR BİLET ALANA BİR BİLET BEDAVA
Etkinlik biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişesinden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.
Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org
MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.
Salon hakkında ayrıntılı bilgi için: saloniksv.com