Modigliani’nin ‘Uzanmış Çıplak’ına 170 milyon dolar

İtalyan ressam Modigliani’nin ‘Nu couche’ (Uzanmış Çıplak) adlı eseri New York’taki müzayedede 170.4 milyon dolara satıldı. Bu, şimdiye kadar bir müzayedede erişilen en pahalı ikinci satış rakamı.

İtalyan ressam Modigliani’nin ‘Nu couche’ (Uzanmış Çıplak) adlı tablosu, New York’ta Christie’s tarafından düzenlenen müzayedede 170.4 milyon dolara (497 milyon 533 bin lira) satıldı. Eser daha önce hiç müzayedeye çıkmamış ve son 60 senedir de Çinli bir koleksiyonerin elinde bulunuyormuş. Bu rakam, şu ana dek bir müzayedede elde edilen en yüksek ikinci satış rakamı. Şimdiye dek bir açık arttırmada en yüksek fiyata satılan eser 179 milyon dolar (Yaklaşık 523 milyon lira) ile Picasso’nun ‘Les femmes d’Alger’i (Cezayirli Kadınlar) olmuştu. Picasso’nun eseri geçtiğimiz mayısta yine New York’taki bir Christie’s müzayedesinde satılmıştı.

1917-1918 yılları arasında resmedilmiş olan ‘Nu couche’ için müzayede öncesi belirlenen tahmini değer 100 milyon dolardan yüksekti. 170.4 milyon dolarlık satış rakamı, eserin sahibi Modigliani için de bir rekor anlamına geliyor. Aralarında Paul Gauguin’in ‘Therese’ adlı heykelinin de yer aldığı 33 eserin satışa çıktığı müzayedede, ‘Nu couche’ için altı kişi teklif verdi. Gauguin’in ‘Therese’si ise 30 milyon 965 bin dolara (Yaklaşık 91 milyon lira) alıcı buldu.

Aynı müzayedede Roy Lichtenstein’ın ‘Nurse’ü de 95 milyon 365 bin dolara (Yaklaşık 278 milyon lira) satıldı ki bu da Lichtenstein adına yeni bir satış rekoru olarak kayıtlara geçti. (BBC