Off The Hook: Editors ve Hozier konserden çok daha fazlası

6 Aralık’ta Volkswagen Arena’daki Editors konseriyle başlayacak Pozitif’in yeni alternatif müzik platformu Off the Hook, konserlerden çok daha fazlasını vaat ediyor. Off the Hook’un detaylarını Pozitif’ten Sinan Yağcı anlattı.

Off the Hook’u ne festival ne de konser serisi olarak tanımlıyorsunuz. Off the Hook için alternatif müzik kaynağı derken tam olarak ne demek istiyorsunuz?
En basit haliyle sadece konserler düzenleyen bir oluşum olarak yola çıkmadık. Çekim merkezimizi kaliteli, kalıcı ve iyi müzik olarak belirledik, ancak takipçilerimize sadece konserler sunmayı değil, onlarla organik bir ilişki kurmayı planlıyoruz. Artık enformasyonun çok yoğun olduğu bu çağda, takipçilerimizin hayat ritimlerine uygun olacağını düşündüğümüz, alternatif müzik, güncel sanat, çevre, mimari içerikli haberleri paylaşacağız. Ayrıca takipçilerimize ayrıcalıklar ve özel içerikler sunmayı da hedefliyoruz.

Dinleyicileri yeni bir müzik anlayışıyla tanıştıran bir platform olduğunuzu söylüyorsunuz. Yeni bir müzik anlayışını biraz daha açıklayabilir misiniz?
Türkiye’de belli bir anlayış çerçevesinde konserler, haberler, zihin açıcı paylaşımlar pratiğiyle marka yaratan ve tüketicinin sunulan içeriğe güvenerek takip edeceği bir platform sunan başka bir oluşum yok. Bu açıdan biz daha önce de söylediğimiz gibi insanları “biletimi aldım konsere gittim ve bitti” durumundan çıkartmak istiyoruz. Konser harici zamanlarda içerik sağlamanın yanı sıra, konser alanlarında da beslenebilecekleri, eğlenebilecekleri deneyimlerle buluşturmayı planlıyoruz. Pozitif olarak her zaman bir etkinliğin öncesini, anını ve sonrasını da kapsayan deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Off the Hook da bu doğrultuda bir müzik anlayışı yaratıyor. Komünitesine kültürel bir farkındalık kazandıracak, üretecek, takipçilerinin hayatla bağını güçlendirecek, sadece müzik odaklı olmayan bir dünya sunuyoruz. Bu dünyayı da konser harici zamanlarda canlı tuttuğumuz gibi, konser alanlarında da sadece konser ile sınırlamıyoruz.

Böyle bir platform oluşturmak nasıl aklınıza geldi? Yola çıkarken hedeflediğiniz şeyler nelerdi?
Off the Hook’u oluştururken, her zamanki gibi iyi müzikten yola çıktık. Ancak bunun yeterli olmayacağını düşünüp, başka nasıl artı değerler sunabileceğimize baktık. Bu doğrultuda komünitemizin yaratıcılığını tetikleyecek, günlük hayatına derinlik katacak küçük veriler ve içerikler sağlamak istedik.

Alternatif müzik dünyasından haberleri müzikseverler ile paylaştığınız “offthehookseries.com” diye çok güzel bir web siteniz var. Bu sitede sadece müzik haberleri mi olacak?
Off the Hook için çıktığımız yolda izlediğimiz stratejiyi web sitemizde de uyguluyoruz. Sadece alternatif müzik dünyasından haberleri değil, ilgimizi çeken sanat, çevre, film, mimari gibi her konuda Off the Hook takipçileri için seçtiğimiz haberleri paylaşıyoruz ve yeni içerikler üretiyoruz.

Konser verecek sanatçıları herhangi bir janraya göre mi seçiyorsunuz? Yoksa bütün müzik janralarına açık mısınız?
Kendimizi sadece bir müzik janrası ile sınırlandırmıyoruz aslına bakarsanız. İyi, yeni, derinliği olan ve kaliteli müziğe inanıyoruz. Bu da bizi alternatif gelenekten gelen bir çarpanda buluşturuyor. Bu doğrultuda grubun ya da sanatçının popülaritesine bakmadan inandığımız müzikleri destekliyoruz.

Başarılı yerli gruplar ile çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?
Türkiye’de son zamanlarda birçok başarılı müzisyen yetişti. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok güzel etkinliklerde sahne alıp müziklerini dinleyiciler ile paylaşıyorlar. Biz de kendimizi hiçbir zaman yurtdışı kaynaklı olarak sınırlandırmadık. Yaptığı müziğe inandığımız bütün müzisyenlerle bir araya gelmek istiyoruz. Ayrıca yerli video, enstalasyon, illüstrasyon vb. alanlarda üretim yapan sanatçılarla da çalışıyoruz. Örneğin; 6 Aralık’ta Volkswagen Arena’da gerçekleşecek Editors konseri öncesi fuayede Deniz Kader ve Çağdaş Şişman’dan oluşan Nohlab’in audio / video performans ve enstalasyonları sahnelenecek, son zamanların yükselen Türk alternatif rock müzik grubu BİZ ise ön grup olarak sahnede olacak.

Konserler ve internet sitesi haricinde bizi bekleyen başka aktiviteler olacak mı?
Az önce bahsettiğim, müzik dışındaki sanat formlarında üretim yapan yerli sanatçıların eserlerini konserlerimizin fuaye alanlarında izleyicilerle buluşturacak, fuaye alanlarımızı mini galerilere çevireceğiz. Haber kaynaklarımızda bu sanatçılar ile ilgili haber, röportaj gibi içeriklere yer vereceğiz. Aktivite olarak, Editors konseri öncesi izleyiciler fuayede yer alan Takas Kütüphanesi projesiyle yanlarında getirdikleri kitapları Ekolojik Kütüphane oluşumuna bağışlayabilecek. Bir başka proje ise UNICEF Sanal Gerçeklik Gözlükleri. Son teknoloji gözlüklerle izleyiciler, Unicef’in faaliyetlerde bulunduğu ülkelerdeki yaşamı deneyimleyebilecekler. Her konser öncesi aktiviteleri çeşitlendirerek izleyicilere eşsiz farklı deneyimler sunacağız. Ayrıca web sitemizin içinde yer alan “Off The Hook recommends” bölümünde yeni sanatçılar, etkinlikler, playlist’ler önereceğiz. Web: http://www.offthehookseries.com/

OFF THE HOOK SUNAR

EDITORS

6 Aralık Pazar, Volkswagen Arena
Akılda kalan gitar riffleri, karanlık temalı synthesizer kullanımı, basit ama metafora açık sözleri ile kendine özgü sound’unu yaratıp, alternatif rock camiasında takdir toplamış İngiliz rock grubu Editors, 2005 yılında çıkardıkları ilk albümleri The Back Room ile önemli bir çıkış yaptı. İlk albümünü takip eden An End Has a Start ve In This Light and On This Evening ile başarısını sürdüren grubun yeni albümü In Dream, Ekim ayının ilk haftasında piyasaya sürüldü. Turne ayağının başlarında ise Istanbul var!


HOZIER

3 Mart 2015 Perşembe, Volkswagen Arena
Blues ve soul geleneğini indie rock çatısı altında, güçlü sözlerle birleştiren İrlandalı şarkıcı Hozier, geçtiğimiz yılın en başarılı çıkış yapan sanatçılarının başında yer alıyor. “Take Me To Church” 2015 Billboard Müzik Ödülleri’nde “En İyi Rock Sanatçısı” ve “En İyi Rock Şarkısı”ödüllerini kazandı. Kendi adını taşıyan ilk albümünün turnesi kapsamında ilk kez Türkiye’de sahne almaya hazırlanıyor.