Picasso’nun tablosuna 67 milyon dolar!

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun “Nightclub Singer (Gece Kulübü Şarkıcısı)” adlı eseri, New York’ta yapılan açık artırmada 67 milyon 450 bin dolara alıcı buldu.

Sotheby’s Müzayede Evi, dün başlayan sonbahar sezonunda, bu yıl vefat eden eski sahibi Amerikalı işadamı A. Alfred Taubman’ın koleksiyonundan olan bazı eserleri açık artırmaya çıkardı.

“A.Alfred Taubman’ın Koleksiyonu: Modern ve Çağdaş Sanat” isimli müzayedede 20. Yüzyıla ait en önemli sanatçılardan biri kabul edilen ve Kübizm akımının kurucularından olan Pablo Picasso’nun 1901 yılında tamamladığı eser, adının açıklanmasını istemeyen biri tarafından alındı.

VAH GOGH ESERİNE 54 MİLYON DOLAR

New York’ta düzenlenen müzayedede Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Landscape Under a Stormy Sky (Fırtınalı Göğün Altındaki Manzara)” adlı eseri de 54 milyon dolara alıcı buldu.

Resim dünyasının en gizemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un 1889 tarihli eserinin 60 milyon doları aşması beklenirken, satış kataloğundaki tahmin edilen 50-70 milyon aralığındaki en düşük rakamın ancak 4 milyon üzerinde, 54 milyona satılabildi.

Müzayede de geometrik soyut resim akımının öncülerinden Rus sanatçı Kazimir Maleviç’in “Mystic Suprematism (Mistik Süprematizm)” adlı eseri 38 milyon dolara, Fransız empresyonist ressam Claude Monet’nin “Water Lilies (Nilüferler)” adlı tablosu da 34 milyon dolara satıldı.

Sotheby’s, dün de “A. Alfred Taubman’ın Koleksiyonu: Başyapıtlar” müzayedesinde bazı eserleri açık artırmaya çıkarmıştı. Müzayede Evi’nin son iki günkü açık artırmalarında toplam 683 milyon dolarlık satış yapıldı.