Piyanonun ustaları Akbank Sanat’ta

Akbank Sanat’ın sonbahar klasiği Akbank Sanat Piyano Günleri, 5 – 28 Kasım tarihleri arasında Quartet Diminished, Aydın Eser, Ketil Bjørnstad, Danilo Rea gibi efsane besteci ve virtüözleri ağırlayacak.

Etnik folktan caza, 1970’lerin psychedelic tınılarından çağdaş klasik müziğe uzanan bir serbestlikteki özgün besteleri icra eden Quartet Diminished’in 5 Kasım Perşembe günü gerçekleştireceği konserle başlayacak Akbank Sanat Piyano Günleri, 18 Kasım Çarşamba günü dünyaca ünlü piyanistimiz Aydın Esen ile devam edecek. Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında 24 Kasım Salı günü Norveç’in en önemli caz müzisyenlerinden piyanist Ketil Bjørnstad, 26 Kasım Perşembe günü ise Avrupa’nın en iyi İtalyan müzisyeni ödülü ve İtalya’nın en iyi caz piyanisti ödülü sahibi Danilo Rea müzikseverlerle buluşacak. Etkinlik 28 Kasım Cumartesi günü, müzik otoriteleri tarafından geleceğin virtüözü olarak gösterilen genç yetenek Utku Asan’ın vereceği konserle sona erecek.

Quartet Diminished

Besteci ve piyanist Mazyar Younesi, elektrik gitarda Ehsan Sadigh, bas klarnet ve saksofonda Peter Soleimanipour, piyanoda Maziar Younesi ve davulda Roozbeh Fadavi’den oluşan Quartet Diminished, etnik folktan caza, 1970’lerin psychedelic tınılarından çağdaş klasik müziğe uzanan bir serbestlikteki özgün bestelerini seslendirecek.
5 Kasım Perşembe 20.00, Akbank Sanat, tam 20 TL/ öğrenci 10 TL

Aydın Esen

Dünyanın en saygın müzisyenleriyle çalışan, eserleri birçok ünlü orkestranın repertuarında yer alan ünlü piyanist Aydın Esen, 20. yüzyılın öncü bestecilerinden Debussy, Ravel, Satie, Copland’ın caz etkilerini yapıtlarına yansıtarak caz standartlarıyla başlayan ve varyasyonlarla unutulmaz bir konsere imza atacak. Aydın Esen, etkinlik kapsamında ayrıca 19 Kasım Perşembe günü de bir workshop ve masterclass gerçekleştirecek.
Konser: 18 Kasım Çarşamba 20.00/ Workshop: 19 Kasım Perşembe 14.00/ Masterclass: 19 Kasım Perşembe 15.00, Akbank Sanat, tam 20 TL/ öğrenci 10 TL

Ketil Bjørnstad
50’den fazla albüm kaydeden, müzikleri Ken Loach, Jean-Luc Godard gibi pek çok yönetmenin filmlerinde yer alan, müzisyenliğinin yanı sıra pek çok dile çevrilen kitaplarıyla tanınan Ketil Bjørnstad, Norveç’in en önemli caz müzisyenlerinden.
24 Kasım Salı 20.00, Akbank Sanat, tam 20 TL/ öğrenci 10 TL

Danilo Rea

İtalya’nın en iyi caz grubu ve caz piyanisti ödülü ve Avrupa’nın en iyi İtalyan müzisyeni ödülü sahibi olan başarılı virtüoz Danilo Rea, kariyeri boyunca Chet Baker, Lee Konitz, Steve Grossman, Bob Berg, Phil Woods, Michael Brecker, Tony Oxley, Joe Lovano, Gato Barbieri, Aldo Romano, Brad Meldahu, Danilo Perez ve Michel Camilo gibi yıldız müzisyenlerle birlikte çalıştı. Danilo Rea, konserinde repertuarından ön plana çıkan bestelerini seslendirecek.
26 Kasım Perşembe 20.00, Akbank Sanat, tam 20 TL/ öğrenci 10 TL

Utku Asan

Akbank Sanat Piyano Günleri, müzik otoriteleri tarafından geleceğin virtüözü olarak gösterilen genç yetenek genç yetenek Utku Asan’ın konseriye sona erecek.
28 Kasım Cumartesi 20.00, Akbank Sanat, tam 20 TL/ öğrenci 10 TL