The Beatles’ın “White” albümünün ilk kopyası satışa çıkıyor

Beatles’ın ilk kez 1968’de basılmış olan “The Beatles” ya da “White” olarak da bilinen albümünün ilk kopyası açık artırmayla satışa çıkıyor.

Müzik grubu Beatles’ın üyelerinden Ringo Starr, grubun 9. Stüdyo albümü olan “White” albümünün, ilk kopyasını müzayede ile satma kararı aldığını açıkladı.

Adı gibi beyaz bir kapakla basılan albümün her kopyasının üzerinde, kaçıncı baskı olduğunu gösteren seri numaraları yer alıyor.

Albümün ilk 4 baskısının grup üyelerinde olduğu biliniyor ve 1 ilk baskının yani 0000001 numaranın John Lennon’da olduğu sanılıyordu. Ancak grubun davulcusu Ringo Starr’ın ilk baskıyı 35 sene boyunca Londra’da bir banka kasasında sakladığı açıklandı.

20 BİN DOLARDAN AÇIK ARTIRMAYA ÇIKACAK 

20 bin dolardan açık artırmaya çıkacak albümün, 60 bin dolara kadar alıcı bulması bekleniyor. 2008’de aynı albümün 5 numaralı kopyası açık artırmada 30 bin dolara alıcı bulmuştu.

“White”ın 0000001 No’lu kopyası Kaliforniya’da bulunan Julien’s Müzayede Evi’nde 3-5 Aralık tarihleri arasında açık artırmayla satılacak.

Ringo Starr White’ın ilk kopyası dışında çeşitli mücevherler, sanat eserleri, kıyafetler ve içinde 200 bin dolara alıcı bulması beklenen George Harrison’ın Gretsch Tennessean model gitarının da bulunduğu birçok eşyayı müzayedede satmayı planlıyor.

GELİRİ LOTUS VAKFI’NA BAĞIŞLANACAK

Müzayededen elde edilecek gelir ise Ringo Starr ve eşinin kurmuş olduğu Lotus Vakfı’na bağışlanacak. Vakfın sağlık, hayvanlar, evsizlik gibi pek çok alanda yardımı ve çalışması bulunuyor.

Julien’s Müzayede Evi bu ay içinde 2. kez Beatles eşyası açık artırması yapmış olacak. Bir önceki açık artırmada ise John Lennon’ın gitarı 2,4 milyon dolara satılmıştı.