Yaş farkı mı, o da ne!

Hollywood yıldızı Kate Winslet, rol aldığı ‘Düşlerin Terzisi’ filmindeki partneri Liam Hemsworth’un kendisinden 14 yaş daha genç olmasıyla ilgili noktayı koydu: “Filmlerde yaşlı erkek, genç kadın aşkı mümkün oluyorken, tam tersi neden olmasın?”

Hollywood’un önde gelen kadın oyuncularından Kate Winslet, vizyona yeni giren son filmi ‘Düşlerin Terzisi’nde (The Dressmaker) karşılıklı oynadığı aktör  Liam Hemsworth ile aralarındaki 14 senelik yaş farkıyla ilgili yorumlara yanıt verdi: “Yaş meselesi umurumda değil.” Filmin erkek oyuncusu Hemsworth, Winslet ile aralarındaki yaş farkıyla ilgili kısa süre önce “teklifi kabul ederken kendisini bu rol için çok genç  bulduğunu” kabul etmişti.
BBC’ye konuşan İngiliz yıldız Winslet ise “Yaş meselesiyle ilgili gerçekten hiç düşünmedim. Bu tip şeylerin beni rahatsız etmesine izin vermiyorum.  Bunun tam tersi hep oluyor” diyerek, sinema filmlerinde yaşlı erkek-genç  kadın aşkı mümkünken, yaşlı kadın-genç erkek ilişkisinin tuhaf karşılanıyor olmasına değindi.

‘Düşler Terzisi’nin yönetmeni Jocelyn Moorhouse (üstte) ise daha önce yaptığı açıklamada, filmde 40 yaşındaki Kate Winslet’ın karşısına 26 yaşındaki Liam Hemsworth’u koymanın seyirciye ‘hoş bir meydan okuma’ olduğu yorumunu yapmıştı: “Şöyle düşündüm, ben bir kadın yönetmenim ve bu yaş meselesini tersine çevireceğim. Genç erkeklerin kendilerinden yaşlı kadınlara âşık olması sık karşılaşılan bir durum, hele ki söz konusu olan Kate gibi kadınlarsa…”

1950’lerin Avustralya’sında geçen eğlenceli film, yıllar önce üstüne atılan trajik suçu araştırmak üzere kasabasına dönen bir terzi kadının öyküsünü anlatıyor.
BBC News’e konuşan Winslet  “15 yaşındaki kızım bana ‘Anne, Liam Hemsworth’un yaşının senden çok bana daha yakın olduğunun farkında mısın?’ dedi. Ona sadece ‘Harika!’ diye yanıt verdim” dedi ve şöyle devam etti: “Bence bu büyük bir tartışma ve üzerine yorum yapmak muhtemelen tehlikeli olacaktır. Zira bu tip durumlarda sonsuza kadar süren tartışmaları değiştiremezsiniz. Benim, sizin, diğerlerinin ne düşündüğü önemli değildir; işler olduğu gibi yürür… Bu tip şeylerin beni rahatsız etmesine izin vermiyorum ve sadece gerçekten önemli olan meselelere odaklanıyorum.”

Hollywood’da kadın ve erkek oyuncular arasındaki ‘yaş algısı’ farklılığı ve ücret eşitsizliği konusu uzun süredir gündemde.39 yaşındaki aktris Reese Witherspoon da geçenlerde Glamour Dergisi ‘Yılın Kadınları Ödül Töreni’nde Hollywood’un yaş konusunda kadınlara uyguladığı çifte standarda dokundurmuştu. Witherspoon bir gün; şu anda 34 yaşında olan komedyen Amy Schumer’in biyografisinin çekilmesi durumunda, ondan sadece beş yaş büyük olduğu halde, kendisine muhtemelen Schumer’in büyükannesini oynamanın teklif edileceğini söylemişti. Geçtiğimiz mayıs ayında, Hollywood’un en özgün yüzlerinden Maggie Gyllenhaal, 55 yaşındaki bir erkek oyuncunun karşısında oynamak için ‘yaşlı’ bulunduğundan bahsetmişti.