19 Mayıs’ta Açılıyor! Karadeniz’de Sadece Samsun’da!

Eski Yaşar Doğu Spor Salonu’nun bulunduğu yerde yapılan müzede işçiler hummalı bir çalışma ile Kurtuluş destanının anlatıldığı bu müzeyi Samsunlular ile buluşturmak için ter döküyor. Spor salonunun içinde ve dışında hummalı bir çalışma hakim. Her kırılan taş, dikilen her demir işçiler için bir anlam, bir önem taşıyor. Çünkü emekleri sonrasında ortaya çıkacak müzenin İstiklal Mücadelesi’ni anlatacak olması çalışan işçileri de heyecanlandırıyor.
KARADENİZ’İN İLK VE TEK PANORAMA MÜZESİ
Karadeniz’in ilk ve tek panorama müzesi olacak Panorama 1919 Müzesi ile ilgili olarak bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Panoramik, yani sizi sağınızdan, solunuzdan, üstünüzden tamamen kuşatan kubbe halinde bir resim. Samsun’da açılışını yapacağımız bu müze, üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliği taşıyacak. O gün 1919’da Samsun’da yaşanan İstiklal Mücadelesi bugün bu müzede resmediliyor. Samsunlular buraya geldiklerinde Samsun’a çıkılana dek verilen mücadeleyi, vatan için ne canların feda edildiğini, toprağa dökülen kanların al bayrağımıza nasıl renk olduğunu bir film izler gibi Kurtuluş coşkusunu yüreklerinde hissedecekler” dedi. “
‘PANORAMA 1919’ 19 MAYIS 2016’YA YETİŞTİRİLECEK”
Projenin yaklaşık 11 milyon TL’ye mal olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt da, İstiklal Mücadelesi’nin 97. yılı olan 19 Mayıs 2016 yılında Panaroma 1919 Müzesi’nin kapılarını ziyaretçilere açmayı hedeflediklerini söyledi.
İŞİN SIRRI IŞIKLANDIRMADA
Panorama 1919’da görsel objelerden ziyade teknolojik imkanlar kullanılarak dijital gösteriler yapılacağını belirten Yurt, “Bunu yaparken 44 tane projektörden yararlanılacak. Dünyada benzeri fazla yok. Müzeyi ziyaret edenler o ışıkların altında o gün verilen mücadeleyi ve o günkü tarihi birebir yaşayacak” diye konuştu.
“SENARYO DEĞİL ONAYLANMIŞ TARİH ANLATILACAK”
İçeride anlatılanların bir senaryo olmayacağını ve tarihçilerden onay alınarak yansıtılacağını kaydeden Yurt, “Biz insanlara bir masalı ve senaryoyu sunmayacağız. Orada aktarılanların tamamı tarihçiler tarafından onaylanmış olacak. Biz zaten firmaya bu işi vermeden önce orada ortaya konulacak her hikayenin tarih bilimcileri tarafından onaylanması şartını getirdik. Çünkü hiçbirimiz tarihçi değiliz. Sadece kitaplardan okuduğumuz kadarıyla biliyoruz. Bu nedenle Atatürk’ün Samsun’a çıkışını, Kurtuluş Mücadelesi’ne giden süreçte nelerin yaşandığını üniversitedeki tarih profesörlerimiz onayladıktan sonra müzemizde anlatılacak” şeklinde konuştu.

Samsun Haber