600 Yıllık Efsane, Geyikkoşan Olimpiyat Kampı Ve Turizm Alanında Yaşayacak

Hazırlanan Alaçam Turizm Eylem Planı kapsamında ilçede 7 turistik proje hayata geçirilecek. Bu yatırımlardan en önemlisi, 600 yıllık efsanenin yaşandığı Geyikkoşan mevkisi ’Olimpiyat Kampı ve Turizm Alanı’ olacak. Alt yapı çalışmalarının büyük bölümünü tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, proje çalışmalarına başlamak için gün sayıyor.
Yüzyıllar öncesine dayanan zengin tarihi ve kültürel mirasıyla Anadolu toprakları, çok sayıda milletin vatanı olmaya devam ediyor. Toplumların inanışlarında ve değer yargılarında efsaneler büyük rol oynuyor. Geyik ile ilgili de birçok efsane, hala ağızdan ağıza anlatılmaya devam ediyor. Ulu zatların efsanelerinde, geyiğe binilerek savaşa gidilir, geyiklere kereste taşıtılarak cami yaptırılır. Geyikler de öksüz bebeklere süt verir. İşte bu zatlardan birisi de Samsun Alaçam ilçesinde anlatılan Geyik Baba efsanesidir.

600 yıl öncesine dayanan Geyik Baba efsanesi, ilçede tazeliğini halen koruyor. Efsaneye göre o dönemde sık ve büyük ağaçlarla dolu bir orman olan Geyikkoşan mevkisinde bir dede yaşarmış. Küçük tarlasını çevredekilerden habersizce eğittiği iki geyiğiyle gizlice sürermiş. Aynı zamanda Arap komutan olan ’Geyik Baba’ lakaplı dede, her yılın 6 Mayıs’ında tüm işlerini bırakarak o mevkideki koyun, kuzu, inek cinsinden hayvanları kesip fakir halka ziyafet verirmiş. Altın boyunduruk ve altın sabanıyla yine bir gün tarlada çift sürerken birkaç kişi tarafından görülmüş. Yabancılardan ürken geyikler kontrolden çıkıp bugün Kışlakonak Mahallesi (Gelemet) başlarında bulunan Meydancık Dağı’na kaçmış. Altından yapılmış boyunduruk ve sabanın halen dağın bir yerinde olduğuna inanılıyor.

Samsun Haber