Başkan Yılmaz Gülsan İçin Söz Verdi: “Bakın Yıkılınca Ne Olacak”

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım ayı 24. birleşimi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi.
“ESNAF MAĞDUR DA MUTSUZ DA OLMAYACAK”
Gülsan Sanayi Sitesi’nin kaldırılıp yerine şehrin nefes alacağı bir peyzaj alanı oluşturmak istediklerini de meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Yılmaz, “Gülsan Sanayi Sitesi 1987 yılında hakları bitmiş imarsız bir alan. Ora ile ilgili şimdi öncelikle kamulaştırma hamlemiz var. Kamulaştırma ile imarsız olan mülkiyetleri satın alacağız. Buradan şunu bütün samimiyetimle söylüyorum ki bunlar bizim tamamen kamulaştırma kanunu kapsamında yargı mercilerine başvurarak işleyecek olan bir süreç olacak. Hiçbir şekilde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Asla esnafımızın mutsuz olmasını istemiyoruz. Buradaki mülkiyet sahipleri hakları ne ise onu alacak. Biz kimsenin hakkını alıp vebale girmek istemiyoruz. Bu yüzden Gülsan Sanayi Sitesi’nde yapacağımız dönüşümü en adil bir şekilde yapacağımız hususunda kimsenin şüphesi olmasın. Biz kıymet takdirlerini yargıya yaptıracağız. Ancak yargı süresini beklemek istemeyen ve ‘gelin anlaşalım’ diyenlerle de oturup anlaşacağız. Yaptığımız yapılanma ile o teneke mahallesinden kurtulacağız” diye konuştu.
“GÜLSAN YEŞİL ALAN OLACAK ŞEHİR NEFES ALACAK”
Gülsan yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağını merak edip soranlara da yanıt veren Başkan Yılmaz, “Gülsan yüzde 90 oranında yeşil alan olacak ve şehrin nefes aldığı bir peyzaj alanı olarak kullanılacak. İçerisine sadece bir peyzaj alanında olması gereken dini ve eğitim tesisi gibi gerekli küçük donatılar ekleyeceğiz. Ama bunların dışında asla ticarete ve büyük kütlelere dönük yapıları buraya sokmayacağız. Orası pırıl pırıl cennet görünümlü bir yer olacak” ifadelerini kullandı.

Samsun Haber